Ørnens Dag ved Arresø
Kom til Ørnens Dag ved Arresø
Her kan du finde DOF's frivillige, som vil fortælle om områdets ørne og øvrige fugleliv. Der vil også være fuglebøger til at kigge i og en sjov fuglequiz man kan deltage i samt kikkerter til at låne.
Ved bredden af søen opsætter vi teleskoper, og her vil vores lokale ørneguider fortælle og svare på spørgsmål.
Vel mødt!
Speciel Ørneklubstur for børn på dagen: kl. 11:30
Turen begynder med en lille velkomst. Herefter ser vi, hvad der er af fugle ved og på søen. Vi forventer at se bl.a. toppet lappedykker, ænder og gæs. Desuden kommer en havørn eller andre rovfugle måske forbi.
Husk kikkert, hvis I har en, samt tøj, der passer til vejret og årstiden. Husk også drikkedunk og måske en madpakke. Der serveres varm kakao og lidt snacks. Ørneklubben tager et teleskop med samt et mindre antal lånekikkerter.
KONTAKT Jens Lykkebo, 20452945
MØDESTED
Pøleåens udløb i Arresø lidt syd for Annisse.