Besøg på Gedser fuglestation 6 - 7 september

DOF København, DOF Køge bugt, Køge Kommune
LøRDAG 6. SEPTEMBER 2025
 
 Reservattur

Vi mødes på Gedser Fuglestation (GFU) lørdag d. 6 september kl. 17.00, hvorefter vi vil lave fælles aftensmad og køber ind til fælles morgenmad og afsluttende frokost i den lokale brugs på sammenskuds basis. Såfremt du ønsker at overnatte på fuglestationens sovesal skal du så snart som muligt og senest d. 15 maj indsætte 150 kr på konto: 2360 126 561 3957 mærket GFU. Hvis du ikke ønsker at overnatte på fuglestationen kan du støde til søndag morgen kl. 6.20 på parkeringspladsen syd for fuglestationen, såfremt det er aftalt med Søren Mygind (tlf. 22354550) senest d. 1 juni. Selv om du ikke overnatter på stationen kan du godt deltage i fællesspisninger hvilket også aftales med Søren ved tilmeldingen. Søren vil fungere som guide på turen og af hensyn til ringmærkningen skal al færdsel i området være i selskab med Søren. Vi forventer at være færdige med arrangementet omkring kl 11.00 hvorefter vi vil spise fælles frokost.

TILMELDING 

Såfremt du ønsker at overnatte på fuglestationens sovesal skal du så snart som muligt og senest d. 15 maj indsætte 150 kr på konto: 2360 126 561 3957 mærket GFU. Hvis du ikke ønsker at overnatte på fuglestationen kan du støde til søndag morgen kl. 6.20 på parkeringspladsen syd for fuglestationen, såfremt det er aftalt med Søren Mygind (tlf. 22354550) senest d. 1 juni.



KONTAKT Søren Mygind, 22354550

MØDESTED 

Gedser Fuglestation (GFU) lørdag d. 6 september kl. 17.00 eller søndag morgen kl. 6.20 på parkeringspladsen syd for fuglestationen